rogaliki z makiem
desery drożdżowe NA SŁODKO rogaliki

Rogale z ciasta półfrancuskiego z makiem

rogaliki z makiem
rogaliki z makiem

Rogale z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem makowo-marcepanowym. Bardzo pyszne. Ciasto jest rewelacyjne. Widoczne są pojedyncze płatki ciasta. A w smaku rewelacja. Nadzienie jest wilgotne i aromatyczne.

Składniki (12-14 szt):

Ciasto:

  • 500 g mąki pszennej typ 550
  • 10 g świeżych drożdży
  • szczypta soli
  • 60 g masła
  • 200 ml mleka
  • 60 g cukru
  • 1 jajko + 1 żółtko

dodatkowo: 150 g masła do późniejszego wałkowania
1 jajko + 1 łyżka mleka do posmarowania wierzchu
do dekoracji: lukier i płatki migdałów

Nadzienie:

  • 200 g mielonego niebieskiego maku
  • 500 ml mleka
  • 1 łyżka miodu
  • 200 g marcepanu (może być baton marcepanowy, taki polany czekoladą również)
  • orzechy włoskie 80 g
  • rodzynki 80 g
  • 1 jajko

Nadzienie przygotowuję dzień wcześniej, jedynie surowe jajko dodaję w dniu pieczenia. Kolejnego dnia zajmuję się już tylko ciastem.

Sposób przygotowania:

Nadzienie:

Mleko zagotować. Dodać mak. Ponownie zagotować. Odstawić do całkowitego wystudzenia. W tym czasie mak wchłonie mleko i napęcznieje. Ewentualny nadmiar mleka zlać. Jeżeli korzystacie z maku zwykłego to po napęcznieniu trzeba go zmielić.

Marcepan rozdrobnić palcami. Dodać do wystudzonego i napęczniałego maku. Dodać łyżkę miodu. Chwilę miksować. Dodać dosyć drobno posiekane orzechy i rodzynki. Wymieszać. Jeżeli masę zostawiacie na noc to przykryć ją i włożyć do lodówki.

Do masy dodać jajko i zmiksować.

masa makowa

Ciasto:

Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać letnie mleko, wymieszać do rozpuszczenia. W dużej misce wymieszać mąkę ze szczyptą soli oraz cukrem. Dodać rozpuszczone drożdże oraz jajko i żółtko. Wymieszać. Dodać rozpuszczone, wystudzone masło. Wyrabiać ciasto przez kilka minut, za pomocą miksera z końcówkami do ciast drożdżowych (haki), lub ręcznie. W razie potrzeby dodać niewielką ilość mąki. Wyrobione ciasto zostawić w misce, przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę.

150 g masła włożyć do zamrażalnika (na czas wyrastania ciasta). 5 minut przed końcem wyrastania ciasta, zetrzeć masło na tarce. Włożyć do lodówki.

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę. Rozwałkować w spory prostokąt. Na 2/3 powierzchni rozłożyć przygotowane wcześniej, starte masło. 1/3 pozostawić wolną. Złożyć ciasto na 3 części, zaczynając od tej bez masła. Tak aby powstał gruby prostokąt. Ponownie rozwałkować w prostokąt i znów złożyć. Włożyć do odpowiednio dużego naczynia lub nawet na jakieś desce. Przykryć folią spożywczą. Umieścić w lodówce na 20-30 minut. Czynność wałkowania, składania i chłodzenia powtórzyć 2 razy (po 2 składania na każdy raz). Jest to konieczne, aby uzyskać strukturę płatkową ciasta półfrancuskiego.

Przygotowane ciasto rozwałkować na stolnicy oprószonej mąką, w długi, dosyć gruby (ok. 0,5 cm.) prostokąt, ok. 45 x 35 cm. Wyciąć trójkąty. Masę makową przełożyć do rękawa cukierniczego i nakładać na trójkąty z ciasta.

Naciąć podstawę i zwinąć rogalika rogalika.

Gotowe rogale ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować je roztrzepanym jajkiem z łyżką mleka.

Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec ok. 25 minut. Do uzyskania złocistego koloru.

Po wystudzeniu posmarować je gęstym lukrem (najlepszy będzie na bazie soku z cytryny lub pomarańczy) i obsypać płatkami migdałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *