Uwielbiam drożdżowe wypieki. Kiedyś wydawało mi się to trudne i niechętnie się do tego zabierałam. Teraz, gdy poznałam jakie to proste, przy użyciu miksera z hakami do ciast drożdżowych, są to moje ulubione wypieki. Praktycznie każdy mikser ma te końcówki. Sama praca zajmuje mało czasu, tylko trzeba poświęcić czas na wyrastanie ciasta. Jednak wtedy, można się zająć dowolnymi rzeczami. To moja pierwsza chałka i nie spodziewałam się takiego wspaniałego efektu. Chałka jest mięciutka, puszysta. Świetna z plasterkiem masła lub domową konfiturą. Kruszonka jest tylko symboliczna, jeżeli lubicie dużo kruszonki, zróbcie jej podwójną porcję. Z podanego przepisu wychodzi jedna porządna chałka (tak jak na zdjęciu) lub dwie mniejsze.
Składniki:
Chałka:
- 500 g mąki pszennej tortowej
- 250 ml mleka
- 25 g świeżych drożdży
- 1 jajko
- 70 g masła
- 70 g cukru
- szczypta soli
- 1 jajko + 1 łyżka mleka do posmarowania na wierzchu
Kruszonka:
- 1 łyżka zimnego masła
- 1 łyżką mąki
- 1 łyżka cukru
Sposób przygotowania:
1. Drożdże pokruszyć do miseczki. Zalać ok. 50 ml letniego mleka (z przepisanego mleka, nie dodatkowe) oraz 1-2 łyżki cukru (również z przepisanego cukru). Wymieszać do rozpuszczenia drożdży. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 15 minut, aż drożdże zaczną pracować i zaczną pojawiać się widoczne pęcherzyki powietrza.
2. W między czasie do miski przesiać mąkę, dodać szczyptę soli, pozostały cukier, pozostałe mleko, jajko oraz roztopione, letnie masło. Dodać także przygotowany rozczyn z drożdży. Całość miksować mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego (haki), ok. 10-15 minut. Masa powinna odchodzić od ścian miski. Można też masę wyrabiać ręcznie, tylko trzeba być cierpliwym i nie dodawać za wiele dodatkowej mąki.
3. Gotowe ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę. Jeżeli temp będzie chłodniejsza to proces wyrastania będzie trwał dłużej. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
4. Składniki na kruszonkę umieścić w miseczce. Palcami rozcierać składniki, aż powstanie drobna kruszonka. Włożyć ją do lodówki.
5. Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę oprószoną mąką. Wyrabiać chwilę, aby pozbyć się powietrza. Następnie podzielić na 3 równe części.
6. Z każdej części uformować wałek, o długości ok. 40 cm. Uformować chałkę.
7. Chałkę przełożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia (może być piekarnikowa blacha). Przykryć ściereczką i odstawić jeszcze na 30 minut.
8. Wyrośniętą chałkę posmarować roztrzepanym jajem z mlekiem i posypać kruszoną. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180-190 stopni na ok 30 minut. Chałka powinna mieć rumiany kolor, jak na zdjęciu.
Chałka pieczona w blaszce: