Ten post jest jest inny niż zwykle publikowane przeze mnie treści. Nie jest to przepis na danie. Chciałam podzielić się z Wami moimi doświadczeniami z tarasowej hodowli pomidorków koktajlowych. Postanowiłam samodzielnie wyhodować pomidorki i cieszyć się ich smakiem przez całe lato. Posadziłam aż 5 odmian. Wy również możecie na balkonie, tarasie, czy też w ogródku, posadzić pomidorki i cieszyć się ich smakiem przez całe lato. Ważne, aby było to słoneczne miejsce. Najlepiej będą rosły na południowych lub południowo-zachodnich balkonach.
SADZONKI
Wybrałam 5 odmian sadzonek, aby sprawdzić które będą najpyszniejsze.
2 sadzonki Malinowy Smaczek
1 x Cytrynek Groniasty
1 x Black Cherry
1 x Gałązkowy Baja
1 x Pinokio
Pinokio oraz Gałązkowy Cherry są to karłowate odmiany, natomiast pozostałe wysokie (te informacje zawsze są na etykietach dołączonych do sadzonek). Jest to bardzo istotne, przy ich sadzeniu. Nie można posadzić samych wysokich odmian w 1 niezbyt dużej donicy. Wszystkie muszą mieć wystarczająco miejsca, oraz dostęp do światła.
SADZENIE
Pomidory sadzimy w drugiej połowie maja. Wybór donicy oraz podłoża jest niezwykle istotny. Korzenie muszą mieć dostateczną ilość miejsca oraz przepuszczalne podłoże. Doniczki muszą być duże i mieć otwory wylotowe, umożliwiające odpływ wody. Moje pomidory zostały posadzone do donic o średnicy ok. 33 cm oraz 30 cm głębokości. Mogłyby być nieco większe, gdyż jak się okazało później, wymagały częstszego podlewania (min. 2 x dziennie).
Na dno umieścić kilkucentymetrową warstwę keramzytu. Zapobiega gniciu korzeni, zapewnia właściwy odpływ wody, oraz utrzymuje optymalną wilgoć. Ziemię uniwersalną (należy zwrócić uwagę na opakowaniu, czy może być przeznaczona do warzyw) wymieszać z keramzytem. Następnie wyłożyć ją na warstwę czystego keramzytu na dnie, wypełniając donicę do niemalże pełna.
W każdej donicy posadziłam 2 sadzonki wysokich pomidorów i 1 karłowatą.
Podpórki. Mogą być to kijki lub bambusowe drabinki. Są konieczne do wyższych odmian. Stabilizują roślinę.
PODLEWANIE
1 – 2 razy dziennie w zależności od warunków pogodowych, oraz wielkości donicy i ilości podłoża. Moja uprawa wymagała podlewania dwa razy dziennie.
NAWOŻENIE
Nawożenie jest konieczne, ze względu na szybki wzrost rośliny i zużywanie zasobów. Dostępne są naturalne nawozy dedykowane do pomidorów np. biohumus lub guano. Nawozy stosować zgodne z instrukcją na opakowaniu.
Gdy pomidorki wydały plon, najbardziej smakowały mi wysokie odmiany. Malinowy Smaczek, Back Cherry, oraz żółty Cytrynek Groniasty. Były przepyszne, słodziutkie, a smak pomidorka zerwanego chwilę wcześniej, nie do opisania. Przypominam, że nawet samodzielnie hodowane owoce i warzywa, trzeba myć.