Pierogi drobiowe z gotowanym filetem z kurczaka, oraz warzywami z bulionu. Do tego natka pietruszki, cebulka. Pyszne do rosołku, barszczyku oraz podsmażone z cebulką. Świetnie smakują także podane z sosem pomidorowym.
Składniki:
- 1 podwójna pierś z kurczaka (ok. 600g)
- 2 marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- kawałek selera
- kawałek pora
- 2 gałązki lubczyku
- pęczek natki pietruszki
- gałązka natki sera naciowego (opcjonalnie, ale polecam bo dodaje bulionowi wyrazistego smaku)
- 1/2 czerwonej papryki
- 2 listki laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego
- 5 kulek czarnego pieprzu
- sól
- 1,5 litra wody
Ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 żółtko
- około 3/4 szklanki gorącej wody
- 1/2 łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju
Sposób przygotowania:
Marchew, pietruszkę, seler umyć i obrać. Przekroić na pół. Włożyć do garnka. Dołożyć białą część pora, całe gałązki lubczyku ogrodowego, selera oraz kilka gałązek natki pietruszki. Dodać pół oczyszczonej, czerwonej papryki oraz przyprawy: listki laurowe, ziele angielskie, pieprz czarny. Zagotować.
Filety z kurczaka oczyścić z chrząstek i przedzielić na pół (jeżeli są złączone). Dodać do gotujących się warzyw. Gotować pod przykryciem na średnim ogniu ok. 30 minut. pod koniec gotowania doprawić solą.
Kurczaka, marchew i korzeń pietruszki wyłowić. Zmielić w maszynce do mięsa.
Dodać posiekane 1/2 pęczka natki pietruszki oraz ok. 50 ml bulionu (który powstał podczas gotowania filetów i warzyw). Dokładnie wymieszać. W między czasie doprawić solą i pieprzem.
Na stolnicę wysypać mąkę, dodać sól, żółtko, olej. Lekko rozmieszać. Dodawać porcjami gorącą wodę i zagniatać ciasto. Masa musi być elastyczna i gładka. Ciasto odstawić na 10 minut, żeby odpoczęło. Przykryć wilgotną ściereczką, aby nie wyschło. Można też przełożyć do miski i przykryć talerzem.
Ciasto podzielić na kilka części. Każdą cienko rozwałkować. Powycinać kółka. Można odcisnąć od kubka albo od kieliszka od wina. W każdym kółku umieścić łyżeczkę farszu. Zamknąć pierożek i uformować z brzegów falbankę.
Pierogi gotować w dużej ilości wrzącej, lekko osolonej wody. Gotować ok. 4 minuty od wypłynięcia. Czas ten zależy od grubości ciasta. Jeżeli będzie ono grube to czas gotowania też się wydłuży.