rogale marcińskie
drożdżowe NA SŁODKO

Rogale marcińskie

rogale świętomarcińskie
rogale marcińskie
rogale świętomarcińskie

Te świętomarcińskie rogale to rewelacja! Obłędnie pyszne. Jest to rogal z nadzieniem z białego maku, przygotowywany z ciasta półfrancuskiego. Tradycyjnie przygotowywane na 11 listopada. Przepis nie jest mój własny, jest on tradycyjny, od lat przygotowywany na tą okazję. Tutaj nie ma co eksperymentować. Masę makową wykorzystałam gotową, ale oczywiście można przygotować ją samodzielnie.

Składniki:(duża porcja):

  • 1 kg mąki pszennej typ 550
  • 400 ml mleka (2% lub 3,2%)
  • 120 g drobnego cukru do wypieków
  • 120 g masła
  • 2 jajka i 1 żółtko
  • 20 g świeżych drożdży
  • 1/3 łyżeczka soli
  • dodatkowo: 300 g masła do późniejszego wałkowania
  • 2 puszki (każda po 400 g) gotowej masy z białego maku lub domowa masa

Przygotowując połowę porcji użyjcie jedno jajko i jedne nieduże żółtko. Pozostałe składniki to po połowie.

Sposób przygotowania:

Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać 2 łyżki cukru, ok. 100 ml letniego mleka oraz 2 łyżki mąki. Dokładnie wymieszać. Przykryć ściereczką i odstawić na kilkanaście minut w ciepłe miejsce.

Jajka oraz żółtko umieścić w misce. Dodać pozostały cukier. Ubić mikserem na puszystą masę.

Do dużej miski przesiać pozostałą mąkę. Dodać sól, pozostałe letnie mleko oraz roztopione, przestudzone masło (120 g). Dodać także zaczyn z drożdży oraz ubite na puch jajka. Wyrabiać mikserem (z końcówkami do ciast drożdżowych – haki). Gdy masa jest już połączona można przejść na wyrabianie ręczne. Wyrabiać przez kilka minut, aż ciasto będzie ładne, elastyczne.

Ciasto umieścić w dużej misce, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. godzinę.

Na czas wyrastania ciasta, 300 g masła włożyć do zamrażalnika. 5 minut przed końcem wyrastania ciasta zetrzeć masło na tarce o grubych oczkach. Włożyć do lodówki.

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę. Chwilę zagnieść. Następnie rozwałkować w duży prostokąt. Na 2/3 powierzchni rozłożyć przygotowane wcześniej, starte masło. 1/3 pozostawiamy wolną. Składamy ciasto na 3 części, zaczynając od tej bez masła. Tak aby powstał gruby prostokąt. Rozwałkowujemy go ponownie w prostokąt. Nie musi być już taki duży. Ponownie składamy. Włożyć do odpowiednio dużego naczynia lub nawet na jakieś desce. Przykryć, aby nie wyschło. Umieścić w lodówce na 20-30 minut. Czynność wałkowania, składania i chłodzenia powtórzyć 2 razy. Jest to konieczne!

Przygotowane ciasto rozwałkować w długi, dosyć gruby (ok. 0,5 cm.) prostokąt. Wyciąć trójkąty. Masę makową przełożyć do rękawa cukierniczego i nakładać na trójkąty z ciasta.

Zacząć zwijać rogalika i naciąć podstawę. Następnie zwinąć do końca.

Gotowe rogale ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć je ściereczką i odstawić na 20 minut. Posmarować je roztrzepanym jajkiem z łyżką mleka.

Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec ok. 20-25 minut. Do uzyskania złocistego koloru.

Po wystudzeniu posmarować je gęstym lukrem i obsypać płatkami migdałów i posiekanymi orzechami.

Zachęcam do obejrzenia mojego filmu, aby zobaczyć proces przygotowania rogali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *