marmolada truskawkowa
przetwory wegańskie

Marmolada truskawkowa

Domowa marmolada truskawkowa. Domowe przetwory pozwalają zachować na zimę smak letnich owoców. W tym roku robiłam dwa rodzaje marmolady – marmoladę twardą do rogalików, oraz marmoladę miękką, czyli konfiturę truskawkową. Niech nie zdziwi was dodatek jabłek, są one  naturalnym zagęstnikiem i nie trzeba wówczas dodawać tony cukru. A w konfiturze jabłka są praktycznie niewyczuwalne.  

Składniki (ok. 6 słoiczków 300-330ml):

  • 2 kg truskawek
  • 1 kg jabłek
  • sok z 1/2 cytryny
  • 2 szklanki cukru
  • 1 op (20-30g) pektyny do dżemów- aby uzyskać marmoladę twardą np. do rogalików (jest to naturalna, wegańska pektyna otrzymywana z jabłek; można ją kupić w większych marketach)

Sposób przygotowania:
1. Truskawki dokładnie umyć i odszypułkować. Jabłka obrać, wykroić gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Owoce umieścić w dużym garnku. Dodać 1 szklankę cukru. Zagotować. Następnie zmniejszyć grzanie i gotować na małym ogniu przez 2 godz. aby odparowywać zbędną wodę. Od czasu do czasu zamieszać. 
2. Nadmiar tworzącej się pianki należy zebrać łyżką. Całość zblendować na gładki mus. 
3. Jeżeli robicie zwykłą konfiturę, to należy dodać drugą szklankę cukru (lub ilość do smaku), oraz sok wyciśnięty z połowy cytryny. Zagotować. 
4. W przypadku marmolady twardej- najpierw pektynę wymieszać z cukrem i dodać do garnka, intensywnie mieszając. Gotować 5 minut. Dodać sok z cytryny. 
5. Zarówno miękką, jak i twardą marmoladę należy wlewać do czystych, wyparzonych słoików, wytartych do sucha, pozostawiając 1 cm wolny od góry. Zamknąć nakrętkami, niezwłocznie po napełnieniu słoiczków.  
6. Słoiczki powinny zassać bez pasteryzacji. Jednak, jeżeli nie macie wprawy w domowych przetworach, możecie je zapasteryzować i mieć 100% pewność, że nie będą zepsute. 
Pasteryzacja na sucho w piekarniku: Zamknięte słoiczki należy ustawić (normalnie dnem do dołu) na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, tak aby się nie stykały ze sobą i włożyć do chłodnego piekarnika. Nastawiamy na 120 stopni i od momentu uzyskania właściwej temp w piekarniku, odmierzamy 20-30 minut. Po wyłączeniu piekarnika pozostawić słoiczki w uchylonym piekarniku. 
Pasteryzacja na mokro: W dużym garnku, na dnie wyłożyć ściereczkę ustawić słoiki, tak aby się nie stykały ze sobą. Jeżeli pasteryzujecie od razu jeszcze gorące słoiki to zalać je gorącą wodą, a zimne  słoiki zimną wodą (aby nie pękły z różnicy temperatur), do 3/4 wysokości słoików. Od zagotowania, gotować na małym ogniu 20-30 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *